Захист навколишнього середовища
Інтегроване заняття
Тема.
Хімічна промисловістьі охорона довкілля.
Мета:
сформувати знання просучасний стан навколишнього середовища та вплив діяльності людини на живу і неживу природу; виховувати дбайливе ставлення до навколишньою середовища, почуття відповідальності за діяльність людства та вплив антропогенного фактора на живу і неживу природу; розвивати вміння дискутувати, вільно висловлювати
свою думку (зокрема, іноземними мовами); розвивати та вдосконалювати хімічну мову учнів; удосконалювати навички роботи з різними джерелами інформації (періодичні видання, наукова література, мережа Інтернет, бесіди з фахівцями); формувати соціальні компетенції (аналізувати результат спостережень, вести наукову дискусію, толерантно доводити свою точку зору, формувати активність у прийнятті рішень); формувати інформаційні компетенції (використовувати комп'ютерні технології для пошуку інформації, критично оцінювати отриману інформацію); формувати комунікативні компетенції (навички володіння кількома мовами) та компетенції саморозвитку і самоосвіти.
Тип заняття:
узагальнення і систематизація знань.
Вид заняття:
ділова гра (суд): інтегроване заняття – хімія та англійська мова з елементами німецької мови.
Завдання заняття:
1) розглянути виробництво сульфатної кислоти;
2) оцінити значення функціонування хімічної промисловості для розвитку цивілізації;
3) ознайомитися з наслідками техногенного впливу на природу;
4) з'ясувати вплив техносфери на біосферу Землі;
5) перевірити рівень засвоєння термінології й основних понять даної теми.
Хід заняття
І. Мотивація навчальної діяльності.
(Перегляд фрагменту відеофільму.)
Викладач хімії.
Так, дійсно, чи вистачить у нас сил?
Останнім часом переживає надзвичайно важливий,
Період своєї історії – посилення впливу негативних факторів: деградація людської моральності, деградація природи.
Викладач іноземних мов.
І найбільш гостро постають екологічні проблеми. Правильно було сказано, що природа не має меж, річки не знають кордонів, а отже, й екологічні проблеми – це не проблеми окремої країни чи континенту – це проблеми всього людства. Саме тому ми будемо спілкуватися іноземними мовами, а не лише рідною.
Викладач хімії.
Що ж, я пропоную вам висловити свої думки, враження щодо переглянутого фрагмента.
(Бесіда учнів.)
Викладач хімії.
Під час бесіди можна було почути вислови:
«шкідливість хімічної промисловості» та «хімічна промисловість є небезпечною».
Викладач іноземних мов.
Але ж існує думка, що хімічна промисловість призведе до загибелі цивілізації та у біосфери в цілому. Викиди токсичних речовин з хімічних підприємств зумовлюють деградацію природи.
Викладач хімії.
Я не можу не погодитися з тим, що на сьогоднішній день хімічна промисловість є джерелом забруднень. Проте давайте спробуємо разом з'ясувати, чи дійсно хімічна промисловість становить небезпеку для біосфери.
Викладач іноземних мов.
А
істина найкраще з'ясовується в судових залах.
II. Організація навчальної діяльності.
(Розподіл ролей: суддя, адвокат, прокурор, хімік-технолог, лікар, соціолог, присяжні, секретар.)
Викладач хімії.
Упродовж засідання ви будете відзначати і занотовувати ключові факти та коментарі до теми судового засідання «Хімічна промисловість і охорона довкілля».
(Коментар до завдань уроку.)
ІІІ. Узагальнення і систематизація знань.
(Організація засідання суду здійснюється учнем-суддею.)
Прокурор
(наводить факти «шкідливості» хімічної промисловості).
Оксиди Сульфуру й Нітрогену, які викидаються в атмосферу внаслідок роботи теплових електростанцій та автомобільних двигунів, сполучаються з атмосферною вологою й утворюють дрібні крапельки сірчаної та азотної кислот, які переносяться вітрами у вигляді кислотного туману і випадають на землю кислотними дощами. Ці дощі вкрай негативно діють на навколишнє середовище:
— знижується врожайність більшості сільськогосподарських культур унаслідок ушкодження листя кислотами;
— вимиваються з грунту кальцій, калій і магній, що викликає деградацію фауни та флори;
— гинуть ліси (особливо чутливі до кислотних дощів кедр, бук і тис);
— отруюється вода озер і ставків, де гине риба, зникають комахи;
— зникають водоплавні птахи й тварини, які харчуються комахами;
— гинуть ліси в гірських районах (таких, як Карпати), що викликає гірські зсуви й селеві потоки;
— прискорюється руйнування пам'яток архітектури та житлових будинків, особливо тих, що оздоблені мармуром і вапняком;
— збільшується кількість захворювань людей (подразнення очей, хвороби дихальних шляхів тощо).
Адвокат
(пояснює важливість хімічної промисловості).
Людство не може існувати без продуктів хімічної промисловості:
— виробництво ліків;
— виробництво мінеральних добрив, волокон, пластмас, барвників;
— виробництво вибухових речовин;
— металургія (добування міді, нікелю, урану та інших металів).
Секретар
(робота в мережі інтернет).
Хімік
(пояснення хімізму та
апаратного забезпеченняпроцесу виготовлення
H2SO4)
(додаток 1). Сучасний спосіб добування сульфатної кислоти кислоти в промисловості контактний. Як
сировина використовується пірит FeS2 (залізний або сірчаний колчедан).
Перша стадія процесу —
випалювання колчедану і добування сульфур діоксиду:
4FeS2 + 11O2 = 2Fe2O3 + 8SO2
Цей процес відбувається в колчеданних печах, з яких виходитьвипалювальний газ. Його очищають, висушують і подають на другу стадію виробництва в контактний апарат.
Друга стадія —
окисненнясульфур діоксиду й добуваннясульфур триоксиду:
2SO2 + O2 = 2SO3
Окиснення відбувається в контактному апараті за наявності каталізатора І високої температури.
Третя стадія —
поглинаннясульфур триоксиду й утвореннясульфатної кислотиH2SO4.
Кінцевий продукт виробництва — олеум (розчинSO3в моногідраті).
(Учні креслять технологічну схему виробництва сульфатної кислоти (додаток 2). Секретар працює над аналогічною схемою біля мольберта.)
Еколог
(повідомлення про вплив кислотних дощів на живу природу (англійською мовою). Розповідь ілюструє схемою «Кислотні дощі» на комп'ютері).
Лікар
(інформація німецькою мовою про вплив кислотних дощів на організм людини. Розповідь супродовжує демонстрацією діаграми на комп
”
ютері.)
Соціолог
(результати соціологічних досліджень, проведених в місті
Сміла та гімназії їм. В.Сенатора. Пропонує учасникам засідання знайти відповіді на запитання (додаток 3) англійською мовою на комп
”
ютері).
Секретар
(інформація з мережі Інтернет (додаток 4).
IV
.
Підсумки заняття.
Присяжні
(підсумкова дискусія на тему «Вплив хімічної промисловості на біосферу»).
Суддя
(підбиття підсумків бесіди із закрученням учнів).
Учитель іноземних мов.
Що ж, молодці! Ви дійшли правильних висновків, і ми цілком з вами погоджуємося, сподіваючись, що цей урок не минув для вас даремно.
Учитель хімії.
Ми сподіваємося, що відтепер ви будете відповідальніше ставитися до природи.
Учитель іноземних мов.
І зараз давайте проаналізуємо наш урок. Чи ми виконали всі поставлені завдання? Як ви думаєте?
(Аналіз уроку учнями.)
Якщо ми виконали всі поставлені завдання, то давайте перевіримо, наскільки добре ви засвоїли матеріал.
(Виконання тестового завдання на комп 'ютері. Тест складено з використанням генератора тестів (додаток 5).)
V
.
Домашнє завдання.
Викладач Хімії.
Де, на вашу думку, ви можете використати отримані завдання?
(Відповіді учнів.)
Оформити і підготувати стіннівку на тему “Вплив хімічної промисловості на навколишнє середовище”.
Хімізм виробництва сульфатної кислоти (
H
2
SO
4)
1.
Добування сульфур (IV) оксиду.3. Добування сульфатної (VI) кислоти.
S + O2 = SO2;SO3 + H2O = H2SO4
4FeS2 + 11O2 = 2Fe2O3 + 8SO2; Однак, хемосорбція здійснюється не водою,
2H2S+ 3O2 = 2H2O + 2SO2 а сульфатною кислотою з масовою часткою
2. Добування сульфур (VI) оксиду: H2SO4 98,3%. Продукт виробництва - олеум
2SO2 + O2 = 2SO3 (каталізатор –V2O5).20-відсотковий розчин сульфур(VI) оксиду
в сульфатній кислоті).
|
|
|